Aarhus Fremad Atletik ranglister fra 1897 og frem

Fra 1897 og frem(ad) - hvis du finder en fejl eller en mangel, så gør os opmærksomme på det. Tak.

Først på siden finder du senior mænd og kvinder fra 100m - marathon. Længere nede på siden finde du en samling af forskellige klubrekorder fra andre discipliner og her er også rekorder fra forskellige aldersklasser.

MÆND

KVINDER

60m

100m

Placering Navn Tid Årstal

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Camilla Grøndahl

Maria Østergård

Eli Helen Ege

Diana Grove

Birgith Grove

Inge B. Junker

Gitte Olesen

Anne Katrine Bertelsen

Pernille Toft Pedersen

Jeanett Sand Nørholt

2:24:7

2.28:23

2.29:00

2.29:03

2.30:11

2.36:11

2.41:03

2.48:38

2.51:08

2.51:50

2017

200M

Placering Navn Tid Årstal

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Knud E Pedersen

Niels Roesdahl

Morten Hansen

Ole Jachimsen

Arne Bie

John Jensen

Frank Sillesen

Dan Arnum Hansen

Lars Foghsgård

Peter Hansen

22,1

22,2

22,2

22,3

22,5

22,5

22,7

22,7

22,8

22,8

1961

1955

1979

1959

1960

1961

1958

1978

1961

1962

400m

Placering Navn Tid Årstal

1

2

3

4

5

6

7-10

7-10

7-10

7-10

John Jensen

Niels Roesdahl

Ole Jochimsen

Knud E. Petersen

Ole Jensen

Preben Glue

Arne Jensen

Per A. Nielsen

Carsten Nielsen

Morten Hansen

48,8

49,4

49,8

49,9

50,0

50,2

50,4

50,4

50,4

50,4

1962

1957

1959

1961

1957

1966

1961

1966

1974

1980

800m

Placering Navn Tid Årstal

1

2

3

4

5-6

5-6

7

8

9

10

Preben Glue

Arne Jensen

John Jensen

Carsten Jensen

Ole Jensen

Peter Holmqvist

Jørgen Holt

Jonas Sørensen

Henning Overgaard

Bjarne Danielsen

1.48:8

1.52:0

1.52:2

1.52:4

1.52:8

1.52:8

1.54:0

1.54:67

1.55:1

1.55:3

1967

1961

1966

1977

1959

1973

1973

2003

1979

1966

Placering Navn Tid Årstal

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Camilla Grøndahl

Maria Østergård

Eli Helen Ege

Diana Grove

Birgith Grove

Inge B. Junker

Gitte Olesen

Anne Katrine Bertelsen

Pernille Toft Pedersen

Jeanett Sand Nørholt

2:24:7

2.28:23

2.29:00

2.29:03

2.30:11

2.36:11

2.41:03

2.48:38

2.51:08

2.51:50

1000m

Placering Navn Tid Årstal

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Preben Glue

Peter Holmqvist

Carsten Jensen

Arne Jensen

Jørgen Holt

Keld Langberg

Bjarne Danielsen

Jacob Qvist 

Per Steffensen

Ole Jensen

2.24:8

2.26:0

2.27:2

2.27:6

2.28:8

2.31:8

2.32:2

2.32.32

2.32:4

2.32:8

1967

1977

1977

1961

1973

1978

1965

2018

1965

1956

1500m

Placering Navn Tid Årstal

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Preben Glue

Jørgen Holt

Carsten Jensen

Henning Overgaard

Peter Holmqvist

Bjarne Danielsen

Gunnar Pedersen

Tommy Michaelsen

Arne Jensen

John Jensen

3.42:4

3.48:0

3.53:2

3.53:7

3.54:6

3.56:4

3.57:4

3.58:4

3.58:8

3.59:6

1967

1974

1975

1979

1974

1964

1957

1957

1961

1966

Placering Navn Tid Årstal

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Helene Svane

Lea Tybirk

Camilla Grøndahl

Nanne Buch Pedersen

Birgith Grove

Diana Grove

Mette Callesen

Eli Helen Ege

Inge B. Junker

Nanna Bertin

4:26:88

4:46:46

4:47:8

4:49:8

5.07:35

5.07:00

5.22:64

5.24:02

5.29:37

5.36:3

2021

2021

2017

2019

2008

2008

2008

2006

2007

2017

One mile

Placering Navn Tid Årstal

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Preben Glue

Jørgen Holt

Bjarne Danielsen

Gunnar Pedersen

Henning Overgaard

Søren Nielsen

Arne Jensen

Erkie Fiskaali

David Romano

Niels K. Thomsen

4.05:6

4.11:13

4.16:4

4.22:0

4.23:2

4.25:2

4.26:8

4.27:0

4.27:2

4.27:4

1967

1974

1964

1955

1976

1922

1966

1955

1966

1987

2000m

Placering Navn Tid Årstal

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Preben Glue

Jørgen Holt

Bjarne Danielsen

Søren Nielsen

Gunnar Pedersen

Tommy Michaelsen

Erkie Fiskaali

J. Heller Andersen

Bent P. Jakobsen

Gunnar K. Jensen

5.19:4

5.28:0

5.34:3

5.39:5

5.40:4

5.40:6

5.41:2

4.43:0

5.44:96

5.48:7

1967

1974

1965

1918

1954

1961

1955

1943

1996

1986

3000m

Placering Navn Tid Årstal

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Preben Glue

Jørgen Holt

Tommy Michaelsen

Henning Overgaard

Gunnar Pedersen

Bjarne Danielsen

Omar Hassan

Asger Dalsgaard

Lars Svinth Nielsen

Søren Nielsen

8.17:6

8.26:6

8.26:4

8.33:3

8.35:2

8.39:8

8.42:28

8.46:1

8.46:26

8.49:2

1967

1974

1957

1977

1954

1966

2015

2015

2000

1921

Placering Navn Tid Årstal

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Helene Svane

Henriette Skjørbæk

Hanna Leemreize

Nina Beck

Majken Enevoldsen

Maja Johannsen

Anne Marie Svansen

Louise Cassøe

Anne Mette Schmidt

Diana Grove

9.45:24

10.26:16

10.50:80

10.57:38

10.58:25

11.01:05

11.05:39

11.08:13

11.12:28

11.14:39

2021

2021

2021

2009

2006

2011

2013

2003

2006

2005

3000m forhindring

Placering Navn Tid Årstal

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Tommy Michaelsen

Gunnar Pedersen

Gunnar K. Jensen

Henning Overgaard

Carsten Sørensen

Kell B. Hansen

Stig Mathiesen

Flemming G. Jensen

Hans Egander

Keld Landberg

9.25:0

9.27:8

9.33:2

9.34:4

9.49:4

9.53:2

9.56:5

10.18:6

10.20:0

10.30:0

1956

1957

1985

1978

1985

1978

1992

1963

1956

1979

5000m

Placering Navn Tid Årstal

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Omar Hassan

Preben Glue

Jacob Therkildsen

Esben Hornum

Asger Dalsgaard

Tommy Michaelsen

Thorkild Sundstrup

Gunnar Pedersen

Jørgen Holt

Niels K. Thomsen

14.19:62

14.29:8

14.38:65

14.38:94

14.51:68

14.51:8

14.59:25

15.00:0

15.00:0

15.00:83

2017

1967

2021

2020

2015

1957

2014

1960

1976

1989

Placering

Navn

Tid Årstal

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Helene Svane

Lea Tybirk

Sigirid Bjerge Gribsholt

Lærke Mikkelsen

Camilla Grøndahl

Louise Cassøe

Najaaraq Lund

Astrid Helene Livbjerg    

Anja Kristiansen

Diana Grove

16.11:23

17.29:16

18.08:00

18.13:81

18.17:60

18.46:0

18.49:1

18.52:09

18.52:9

18.53:6

2020

2021

2018

2015

2018

2005

2015

2009

2005

2005

5km

Not found
Placering Navn Tid Årstal

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Helene Svane

Lea Tybirk

Camilla Grøndahl

Henriette Skjørbæk

Anja Kristiansen

Lærke Mikkelsen

Diana Grove

Hanna Leemreize

Louise Jung

Najaaraq Lund

 

16.18

17.42

17.53

18.11

18.23

18.42

18.49

18.56

19.03

19.07

 

2021

2021

2017

2021

2006

2012

2009

2021

2013

2012

 

10.000m

Placering Navn Tid Årstal

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Jacob Rudjord

Jørgen Holt

Tommy Michaelsen

Thorkild Sundstrup

Jonas Fusager

Lars Svinth Nielsen

Bent P. Jakobsen

Sebastian Matz Nielsen

Gunnar K.Jensen

Erkie Fiskaali

31.07:20

31.15:00

31.16:00

31.26:82

31.29:00

31.49:27

31.55:36

32.19:80

32.30:20

32.37:40

2021

1976

1960

2018

2021

2001

1997

2020

1986

1955

Placering Navn Tid Årstal

1

2

3

4

5

Helene Svane

Lea Tybirk

Henriette Nygaard

Charlotte Tyrsted

Najaaraq Lund

36.29:43

38.19:30

39.06:1

39.44:5

39.48:89

2019

2021

2020

2015

2015

10km

Placering Navn Tid Årstal

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Asger Dalsgaard

Thorkild Sundstrup

Esben Hornum

Jacob Rudjord

Daniel Vestergaard

Omar Hassan

Jacob Fusager

Nikolaj Bauer Andersen

Niels K. Thomsen

Sebastian Matz Nielsen

30:41

31.07

31.12

31.13

31.27

31:35

31.39

31:59

32:16

32.19

2016

2015

2021

2021

2021

2016

2021

2015

1988

2018

Placering Navn Tid Årstal

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Helene Svane

Nanna Buch Pedersen

Lea Tybirk

Anja Kristiansen

Charlotte Tyrsted

Lærke Mikkelsen

Camilla Grøndahl

Hanna Leemreize

Henriette Skjørbæk

Sigrid Bjerge

34.14

36.01

37.14

37.31

37.41

37.53

38.31

38.45

38.48

38.52

2019

2019

2021

2020

2018

2016

2018

2021

2021

2020

15km

Placering Navn Tid Årstal

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Gunnar K. Jensen

Alex Puggard

Lars Svinth Nielsen

Thorkild Sundstrup

Bent P. Jakobsen

Tommy Michaelsen

Lars H. Pomtoppidan

Gert Jørgensen

Nikolaj B. Andersen

Thomas Jensen

48.40

48.49

49.04

49.09

49.37

49.45

49.57

50.05

50.33

50.38

1986

2002

2002

2014

1997

1956

1993

1993

2013

2000

20km

Placering Navn Tid Årstal

1

2

3

4

5-6

5-6

7

8

9

10

Tommy Michaelsen

Carsten Sørensen

Jørgen Holt

Gunnar K. Jensen

Niels Jepsen

Svend Å. Hansen

Keld Langberg

Mogens Bach

Peter Pedersen

Henning Overgaard

1.06.29

1.08.23

1.09.16

1.11.34

1.11.42

1.11.42

1.12.50

1.13.01

1.13.07

1.14.07

1962

1984

1973

1982

1924

1958

1978

1973

1925

1977

Halvmarathon

Placering Navn Tid Årstal

1

2

3

4-5

4-5

6

7

8

9

10

Omar Hassan

Jacub Rudjord

Thorkild Sundstrup

Nikolaj B. Andersen

Asger Dalsgaard

Alex Puggard

Jonas Fusager

Daniel Vestergaard

Lars Svinth Nielsen

Bent P. Jakobsen

1.06.25

1.07.14

1.07.47

1.09.24

1.09.24

1.09.29

1.09.54

1.10.24

1.11.21

1.11.31

2017

2021

2015

2016

2015

2002

2021

2019

2004

1997

Placering Navn Tid Årstal

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Helene Svane

Lea Tybirk

Lærke Mikkelsen

Charlotte Tyrsted

Anne Marie Svane

Katrine H. B. Thomsen

Maja Johannsen

Lea Tybirk

Diana Grove

Pernille Bach

1.16.58

1.19.59

1.23.30

1.24.02

1.25.50

1.25.51

1.26.02

1.26.06

1.26.16

1.26.41

2021

2021

2016

2016

2014

2014

2011

2020

2008

2004

Marathon

Placering Navn Tid Årstal

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Thorkild Sundstrup

Nikolaj Bauer Andersen

Lars Svinth Nielsen

Kåre Kildall Ryesgaard

Bent P. Jakobsen

Louis Illum Honore

Morten Marinussen

Morten Villadsen

Finn Kristensen

Kasper Adelborg

2.24:08

2.26:13

2.28:29

2.32:48

2.36:22

2.36:39

2.37:31

2.38:20

2.39:10

2.39:16

2018

2015

2004

2011

1998

1995

2010

2010

2001

2010

Placering Navn Tid Årstal

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Lærke Mikkelsen

Charlotte Tyrsted

Anne Marie Svane

Katrine H. B. Thomsen

Pernille Bach

Louise Jung

Majbritt Lykke

Agnete Hvelplund

Malissa Dawn Thomsen

Line Lauesgaard Jensen

2.57.53

3.00.09

3.03.46

3.05.27

3.05.30

3.07.04

3.09.06

3.10.39

3.13.03

3.15.19

2014

2017

2013

2014

2004

2014

2009

2009

2019

2017

Gul rute

Placering Navn Tid Årstal

1

2

3

4-5

4-5

6

7

8

9

10

Asger Dalsgaard

Daniel Vestergaard

Alex Puggard

Thorkild Sundstrup

Sebastian Matz Nielsen

Lars Svinth

Jonas Sørensen

Morten Villadsen

Morten Rødgaard

Morten Marinussen

13.39

14.00

14.12

14.13

14.13

14.21

14.37

14.42

14.42

14.44

2014

2020

2001

2014

2020

2001

2014

2004

2010

2014

Placering Navn Tid Årstal

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Helene Svane

Anja Kristiansen

Diana Grove

Lærke Mikkelsen

Charlotte Tyrsted

Mette Callesen

Majken Enevoldsen

Maria Østergaard

Anne Mette

Birgith Engelst Grove

16.11

17.06

17.27

17.29

17.33

17.37

17.54

17.58

18.04

18.04

2017

2005

2008

2013

2017

2008

2005

2009

2006

2008

Risskovløbet

Placering Navn Tid Årstal

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Lars Bøgh

Klaus Hansen

Stig Nørregaard

Tom Wade

Tom B. Hansen

Jan Lang

Torgny Bjorgkvist

Jørn Lauenborg

Per Møller Hansen

Ole Hansen

9.05:0

9.21:0

9.22:0

9.25:0

9.26:4

9.30:0

9.30:2

9.31:7

9.32:0

9.33:6

1991

1992

1991

2015

1968

1992

1974

1972

1991

1982

Kontakt

Bestyrelse snabel a aarhusfremad.com
Fremads Facebook-side

 

Sponsorer og samarbejdspartnere

Tækker Group
Aarhus Motion
Skovbakken
Trimtex

Run, Forrest, Run!

Vi ses til træning!

Copyright 2022 © Forza Fremad