Åbent klubmesterskab 2017 - resultater

1500 M - Kvinder

  1. Camilla Grøndahl, 1990, Aarhus Fremad Atletik, 04.47,8
  2. Stine De Paoli, 1980, Aarhus 1900 A/M, 04.49,5
  3. Nanna Bertin, 1996, Aarhus Fremad Atletik, 05.36,3

 

1500 M - Herrer

  1. Esben Horum, 1989, AGF Atletik, 04.10,4
  2. Daniel Vestergaard, 1980, Aarhus Fremad Atletik, 04.24,4
  3. Jens Krogh, 1967,  Aarhus Fremad Atletik, 04.28,5
  4. Jens Lindhard Nielsen, 2000, Aarhus Fremad Atletik, 04.35,5
  5. Peter Johansen, 1970, Aarhus Fremad Atletik, 04.39,4
  6. Mads Tudvad Jensen,  1960, Aarhus 1900, 04.41,8

 

5000 M - Fælles

  1. Jakob Riis, 1982, Aarhus 1900, 16.26,6
  2. Anders Lade Nielsen, 1966, Aarhus 1900, 16.36,7
  3. Helene Svane, 1991, Aarhus Fremad Atletik, 16.54,2
  4. Ulrik Roos, 1975, Aarhus 1900, 19.54,4
  5. Jens Krogh, 1967, Aarhus Fremad Atletik, 16.54,7
  6. Flemming Krabbentoft, 1975, Aarhus Fremad Atletik, 18.05,9
  7. Maximilian Dietrich, 1993, Aarhus Fremad Atletik, 18.55,5
  8. Kasper Arnholtz Larsen, 1990, Aarhus Fremad Atletik, 19.13,4
  9. Leonard Davies, 1960, Aarhus Fremad Atletik,  21.00,9

Mellem/lang (bane fase II)

Tirsdag 26/4 AE: 5 – 6 x 1000 I |3|
Torsdag 28/4 AK: 8 x centerhøvl T |45”|
Lørdag 30/4 HT: 3 – 5 x (2 x 200 R |200m jog| + 400 R |400m jog|)
Tirsdag 3/5 AE: 10 x 400 |1½|
Torsdag 5/5 AK: Ud/hjem fra skiltet: 4 – 5 x 4/4 T |2|
Lørdag 7/5 HT: 3 – 5 x (2 x 200 R |200m jog| + 800 R |400m jog|)
Tirsdag 10/5 AE: Testløb på Vejlby: 1500m |10’| (med forskudte starter) + 4x 600m |2|
Torsdag 12/5 AK: Ud/hjem fra skiltet: 3 – 4 x 5/5 T |2|
Lørdag 14/5 Tur i Riis Skov med enkelte strides
Mandag 16/5 HERNING GAMES (800m / 3000m)
Tirsdag 17/5 Rolig tur
Torsdag 19/5 AK: 8 x centerhøvl T |45”|
Lørdag 21/5 HT: 3 – 5 x (2 x 200 R |200m jog| + 400 R |400m jog|)
Tirsdag 24/5 AE: 1600|4| + 2 x 1200 |3½| + 2 x 800 |2½|
Onsdag 25/5 BT (Skive): 800m / 3000m
Torsdag 26/5 AK: 3 x Riis Skov løbets rute med mulighed for afkortning T |3|
En mulighed for at blive fortrolig med den noget kringlede rute
inden lørdagens løb!
Lørdag 28/5 Riis Skov løbet årgang 102
Tirsdag 31/5 AE: 6’ – 5’ – 4’ – 3’ – 2’ – 1’ |1’ med opsamling|: Pace gående fra 10k – 1500m
Torsdag 2/6 AK: Ud/hjem fra skiltet: 3 – 4 x 5/5 T |2|
Lørdag 4/6 HT: 3 – 5 x (2 x 200 R |200m jog| + 800 R |400m jog|)

 

LTØ: Løbetekniske øvelser (forbedre løbeøkonomi)

AE: Aerob effekt (VO2-max)

AK: Aerob kapacitet (udholdenhed / tærskeltræning)

PT: Produktionstræning (anaerob effekt – stimulere og forbedre den anaerobe omsætning)

TT: Tolerance træning (anaerob kapacitet, dvs. “tilvænning” af arbejde ved ophobning af affaldsstoffer)

HT: Hastighedstræning (korte intervaller hvor pausen kan justeres således de kan løbes som AE eller PT/TT pas, men med fokus på teknikken)

 

E, M, T, I, R, F refererer til løbepace (endurance, marathon, threshold, interval, reps, fast) – find dine tempi her baseret på din seneste konkurrencetid: http://www.loebesiden.dk/beregn_tid.php

 

Pause imellem intervaller angives i | |. F.eks. betyder ”2 x ud/hjem 4/4 T |2|” at der løbes 2 gange 4 min ud og 4 min hjem i T pace, med 2 minutters pause (imellem de 2 gange).

Vel mødt J

/Nikolaj og Peter

Kontakt

Bestyrelse@aarhusfremad.com
Fremads Facebook-side

Træningstider
Mellem/lang: Tirsdag + torsdag klokken 17.15, lørdag klokken 10.15 fra Vejlby Centervej 53

FIT: Mandag + torsdag klokken 17.15 fra Risvangen.

Børneatletik: Mandag og torsdag kl 17-18.15 fra Vejlby Centervej 53.

Sponsorer og samarbejdspartnere

Tækker Group
Aarhus Motion
Skovbakken
Trimtex

Run, Forrest, Run!

Vi ses til træning!

Copyright 2019 © Forza Fremad