Mellem/lang (fase I: vinter ’17-’18)

Lørdag 23/9 Vejlby Stadion: Powerbands + trapper
Tirsdag 26/9 Hospitalsparken: Lydiard drills + trappehop ved Sjette Frederiks Kro
Torsdag 28/9 Riis Skov: Lystbetonet fartleg
Lørdag 30/9 Vejlby Stadion: Powerbands + trapper + Lydiard drills (Rampe)
Tirsdag 3/10 Vejlby Stadion: Powerbands + trapper
Torsdag 5/10 Hospitalsparken: Crossløbs fartleg
Lørdag 7/10 Djævlebakken: Lydiard drills + trappehop ved Sjette Frederiks Kro
Tirsdag 10/10 Vejlby Stadion: Powerbands + trapper + Lydiard drills (Rampe)
Torsdag 12/10 Riis Skov: Tur inkl. 20 min steady M-pace
Lørdag 14/10 Hospitalsparken: Lydiard drills + trappehop ved Sjette Frederiks Kro
Tirsdag 17/10 Vejlby Stadion: Powerbands + trapper + Lydiard drills (Rampe)
Torsdag 19/10 Hospitalsparken: Crossløbs fartleg
Lørdag 21/10 Vi mødes ved Aarhus Stadion kl. 10:30: Bækhusturen med indlagt Lydiard drills samt trappehop ved Ørnereden
Tirsdag 24/10 Hospitalsparken: Lydiard drills + trappehop ved Sjette Frederiks Kro
Torsdag 26/10 Farvel til Riis Skov – rundtur på intervallerne inkl. fartleg
Lørdag 28/10 Cross National #1: Roskilde

Ellers Djævlebakken: 8 x bakkespurter |jog på snydebakken|

Tirsdag 31/10 Vintertid: Aarhus Nord runden inkl. 4 x 5’ M |1’ jog med opsamling|– vi slutter af med Powerbands foran VRH + trapper
Torsdag 2/11 Tur sydpå inkl. 8 x 30 sek strides |2-3|
Lørdag 4/11 Vejlby Stadion: Powerbands + trapper + Lydiard drills (Rampe)
Tirsdag 7/11 Åkrogen inkl. 10’ M |2’ jog| + 10’ 1/2M
Torsdag 9/11 Riis Skov: Lystbetonet fartleg
Lørdag 11/11 Cross Nationals #2: Middelfart

 

LTØ: Løbetekniske øvelser (forbedre løbeøkonomi)

AE: Aerob effekt (VO2-max)

AK: Aerob kapacitet (udholdenhed / tærskeltræning)

PT: Produktionstræning (anaerob effekt – stimulere og forbedre den anaerobe omsætning)

TT: Tolerance træning (anaerob kapacitet, dvs. “tilvænning” af arbejde ved ophobning af affaldsstoffer)

HT: Hastighedstræning (korte intervaller hvor pausen kan justeres således de kan løbes som AE eller PT/TT pas, men med fokus på teknikken)

E, M, T, I, R, F refererer til løbepace (endurance, marathon, threshold, interval, reps, fast) – find dine tempi her baseret på din seneste konkurrencetid: http://www.loebesiden.dk/beregn_tid.php

Pause imellem intervaller angives i | |. F.eks. betyder ”2 x ud/hjem 4/4 T |2|” at der løbes 2 gange 4 min ud og 4 min hjem i T pace, med 2 minutters pause (imellem de 2 gange).

 

Vel mødt 🙂

 

/Peter

Mellem/lang (fase IV)

 

Tirsdag

21/2

LTØ + Skejbyvej: 3 x ud/hjem (når hurtigste løber vender) T |1’20| + 3 x 1000m I |3| + 4 x 200m R |200m jog|

Nordic + Core H

Torsdag

23/2

Lysløjpen (multifacetteret)

Lørdag

25/2

LTØ + 3 x rød rute |2| T

Hjalmar

—-

Løb i morgen: Rolig tur i Riis Skov med 4 – 6 strides

Søndag

26/2

Vinterløb – Aarhus Motion (Brabrand) – fartholder/test

Tirsdag

28/2

LTØ + Vejlby Stadion 4 x 200 |200 jog| R + 2 x Købmandsrunde fra stadion (ca. 2k) 10k pace |3 min jog| + 2 x 400 |200 jog| R

Nordic + Core H

Torsdag

2/3

Nordlandsvej (multifacetteret)

Lørdag

4/3

Cross Nationals 4. runde: Lang cross 8km (F) / 10 km (M)

—-

LTØ + 2 x 5/5 ud/hjem fra skiltet |2| T + 4 x Bunker |3½I I + 2 x Ferdinans’ S |jog tilbage| R

Hjalmar

Søndag

5/3

Cross Nationals 5. runde: Hold kort cross 3 x 4 km stafet

—-

Søndagstur – vi mødes kl. 10:30 ved indgang F (Skovbakken)

Tirsdag

7/3

LTØ + Føter’n: 2 x 5/5 |2| T + 3 x start til bom (ca. 400m) |jog til start| R + 2 x 3/3 |1| T fra Blåhøjen

Nordic + Core H

Torsdag

9/3

Købmandsrunden (multifacetteret)

Lørdag

11/3

Gul Rute Mesterskab 2016 – better late than never J

Hjalmar

Søndag

12/3

Søndagstur – vi mødes kl. 10:30 ved indgang F (Skovbakken)

Tirsdag

14/3

LTØ + Vejlby Stadion: 3-4 x 2000m 10 k pace |3 min jog| + 1 x 1000m all out

Nordic + Core H

Torsdag

16/3

Lysløjpen (multifacetteret)

Lørdag

18/3

LTØ + Vejlby Stadion: 4 x 200m |200m jog| R + 4 x 1000m |3| I + 2 x 400m |400m jog| R

Hjalmar

—-

Løb i morgen: Rolig tur med 4 – 6 strides

Søndag

19/3

Vinterløb – Aarhus Motion (Hermans) – fartholder/test

Tirsdag

21/3

LTØ + Vejlby Stadion: 6-8 x 1000m 10 k pace |1½| + 1 x 1000m all out

Nordic + Core H

Torsdag

23/3

Nordlandsvej (multifacetteret)

Lørdag

25/3

LTØ + 3 – 4 x 5/5|2| T (fra skiltet i Riis Skov)

Nordic + Hjalmar

Søndag

26/3

Søndagstur – vi mødes kl. 10:30 ved indgang F (Skovbakken)

Tirsdag

28/3

LTØ + 3 x købmandsrunden 10k pace |2 min jog| + 4 x 200m R (stien ved ViaVia)

Nordic + Core H

Torsdag

30/3

Rolig tur i Riis Skov med 4 – 6 lette strides

Lørdag

1/4

DM 10km landevej

Søndag

2/4

Vinterløb – Aarhus Motion (Ceres Park) – fartholder/rest. jog

Mellem/lang (fase II) 2016/2017

Mellem/lang (fase II) 2016/2017

 

Tirsdag 29/11 8 x (ca. 200m R |jog samme| + ca. 400m R |jog samme|) Grusbanen v. Skovbakken
Torsdag 1/12 Ud/hjem T: 6/6|2’ jog| + 5/5|2’ jog| + 4/4|2’ jog| (Føter’n – start ved Blåhøjen)
Lørdag 3/12 3 x løbespring (Lydiard) + 6 – 8 x bakkespurter

Djævlebakken |jog via snydebakken|

Tirsdag 6/12 8-12 x 400m R: Løbes på Birkevej/Elmevej, løb på Elmevej, jog på Birkevej
Torsdag 8/12 Ud/hjem T: 7½/7½|3’ jog| + 5/5|2’ jog| + 3/3 (Føter’n)
Lørdag 10/12 3 x Lydiard (bakken fra den hårde -> centerhøvlen) + 2 x Den Hårde |3| + 2 x Trailblazer |2| (ca. 3 K intensitet) + trappehop
Tirsdag 13/12 2 x (5 x Petroleumsbakken à tunnel, jog tilbage som pause) seriepause |4|.  Ca. 3 K intensitet
Torsdag 15/12 Ud/hjem T: 3 – 4 x 5/5|2| (Nordlandsvej)
Lørdag 17/12 Beer mile på Aarhus Stadion – featuring The Danish Record Holder

JULEFROKOST

Tirsdag 20/12 Krathusvej: 3 – 4 x (30 – 60 – 90 R|jog ned|) SP:|2|
Torsdag 22/12 Ud/hjem T: 6/6|2’ jog| + 5/5|2’ jog| + 4/4|2’ jog| (Føter’n)
Lørdag 24/12 6 x the ”Bad-ass leg blaster” |4| i hospitalsparken
Tirsdag 27/12 Vi mødes kl. 10:15

Trailblazerstafet: 6 runder per løber

Torsdag 29/12 Vi mødes kl. 10:15
Ud/hjem T: 3 – 4 x 5/5|2’ jog| (fra skiltet)
Lørdag 31/12 Hospitalsparken: 2 x 500|1½| + 4 x 800|2½| + 2 x 500|1½| I (flad)
Tirsdag 3/1 12 x (ca. 200m R |jog samme|) Grusbanen v. Skovbakken
Torsdag 5/1 Ud/hjem T: 3 – 4 x 5/5|2| (Nordlandsvej)
Lørdag 7/1 3 x Lydiard (bakken fra den hårde -> centerhøvlen) + 2 x Den Hårde |3| + 2 x Trailblazer |2| (ca. 3 K intensitet) + trappehop

Mellem/lang (fase I) vinter 16/17

Mellem/lang (fase I)

 

Tirsdag 4/10 Vejlby Stadion:
Powerbands (6 sæt) + trapper (4 øvelser) + tur i Riis Skov
Grundtræning Fase I: uge 40 – 42: E pace-løb og funktionel styrke
Torsdag 6/10 2 x gul rute i E pace (CCW + CW)
Lørdag 8/10 Vejlby Stadion:
Powerbands (5 sæt)

Trapper (5 sæt)
Lydiard drills:

Steep hill running: 4 sæt

Hill bounding: 2 sæt

Hill springing: 1 sæt

Tur i Riis Skov

Tirsdag 11/10 Vejlby Stadion:
Powerbands (6 sæt) + trapper (4 øvelser) + tur i Riis Skov
Torsdag 13/10 2 x gul rute i E pace (CW + CCW)
Lørdag 15/10 Hospitalsparken:
Steep hill running: 4 sæt

Hill bounding: 2 sæt

Hill springing: 2 sæt

Fartleg på rundstrækning (husk evt. pigsko)

Afslutter med trappehop ved Sjette Frederiks Kro

Tirsdag 18/10 6 x 10 sek bakkesprint (djævlebakke) |lang| + tur i Riis Skov
Torsdag 20/10 Powerbands (6 sæt) (pladsen foran VRH) +  trapper (4 øvelser) + 2 x gul rute i E pace (CCW + CW)
Lørdag 22/10 Hospitalsparken:
Steep hill running: 4 sæt

Hill bounding: 3 sæt

Hill springing: 2 sæt

Fartleg på rundstrækning (husk evt. pigsko)

Afslutter med trappehop ved Sjette Frederiks Kro

 

 

Tirsdag 25/10 Riis Skov rundt + 8 x bakkespurter (djævlebakken) |lang| Grundtræning Fase I: uge 43 – 47: E pace-løb og funktionel styrke samt bakkespurter og strides
Torsdag 27/10 Farvel til Riis Skov – rundtur på intervallerne
Lørdag 29/10 Cross Nationals runde 1 – Middelfart (9 km)

Bemærk vi skifter fra sommer til vintertid natten mellem lørdag og søndag

Tirsdag 1/11 Aarhus Nord runden – vi slutter af med Powerbands foran VRH (6 sæt) + trapper (4 øvelser)
Torsdag 3/11 Åkrogen i E pace
Lørdag 5/11 Vi løber fra Aarhus Stadion kl. 10:30: Bækhusturen
Når vi kommer til stafetbakken:
Steep hill running: 4 sæt

Hill bounding: 3 sæt

Hill springing: 3 sæt

Trappehop ved Ørnereden

Tirsdag 8/11 6 km E + 8 x 10 sek bakkespurter (Krathusvej) + 6 km E
Torsdag 10/11 Tur sydpå E (opdel i tempogrupper)
Lørdag 12/11 Vejlby Stadion:
Powerbands (5 sæt)
Trapper (4 øvelser)
Lydiard drills:

Steep hill running: 4 sæt

Hill bounding: 4 sæt

Hill springing: 3 sæt

Tur i Riis Skov

Tirsdag 15/11 Åkrogen i E pace + 8 x 30 sek strides |2-3|
Torsdag 17/11 Vejlby Stadion:
Powerbands (5 sæt)

Trapper (4 øvelser)
Lydiard drills:

Steep hill running: 4 sæt

Hill bounding: 4 sæt

Hill springing: 3 sæt

Tur rundt om Stenagervej-Nordlandsvej E

Lørdag 19/11 Hospitalsparken:
Steep hill running: 4 sæt

Hill bounding: 4 sæt

Hill springing: 3 sæt

Fartleg på rundstrækning (husk evt. pigsko)
Afslutter med trappehop ved Sjette Frederiks Kro

Tirsdag 22/11 Aarhus Nord runden i E pace + 8 x 30 sek strides |2-3|
Torsdag 24/11 Rundtur på vinterintervallerne omkring VRH E
Lørdag 26/11 Cross Nationals runde 2: 18x1000m, SNIK (Lyngby egnen)

LTØ: Løbetekniske øvelser (forbedre løbeøkonomi)

AE: Aerob effekt (VO2-max)

AK: Aerob kapacitet (udholdenhed / tærskeltræning)

PT: Produktionstræning (anaerob effekt – stimulere og forbedre den anaerobe omsætning)

TT: Tolerance træning (anaerob kapacitet, dvs. “tilvænning” af arbejde ved ophobning af affaldsstoffer)

HT: Hastighedstræning (korte intervaller hvor pausen kan justeres således de kan løbes som AE eller PT/TT pas, men med fokus på teknikken)

E, M, T, I, R, F refererer til løbepace (endurance, marathon, threshold, interval, reps, fast) – find dine tempi her baseret på din seneste konkurrencetid: http://www.loebesiden.dk/beregn_tid.php

Pause imellem intervaller angives i | |. F.eks. betyder ”2 x ud/hjem 4/4 T |2|” at der løbes 2 gange 4 min ud og 4 min hjem i T pace, med 2 minutters pause (imellem de 2 gange).
Vel mødt 🙂
/Nikolaj og Peter

Mellem/lang (bane fase II)

Tirsdag 26/4 AE: 5 – 6 x 1000 I |3|
Torsdag 28/4 AK: 8 x centerhøvl T |45”|
Lørdag 30/4 HT: 3 – 5 x (2 x 200 R |200m jog| + 400 R |400m jog|)
Tirsdag 3/5 AE: 10 x 400 |1½|
Torsdag 5/5 AK: Ud/hjem fra skiltet: 4 – 5 x 4/4 T |2|
Lørdag 7/5 HT: 3 – 5 x (2 x 200 R |200m jog| + 800 R |400m jog|)
Tirsdag 10/5 AE: Testløb på Vejlby: 1500m |10’| (med forskudte starter) + 4x 600m |2|
Torsdag 12/5 AK: Ud/hjem fra skiltet: 3 – 4 x 5/5 T |2|
Lørdag 14/5 Tur i Riis Skov med enkelte strides
Mandag 16/5 HERNING GAMES (800m / 3000m)
Tirsdag 17/5 Rolig tur
Torsdag 19/5 AK: 8 x centerhøvl T |45”|
Lørdag 21/5 HT: 3 – 5 x (2 x 200 R |200m jog| + 400 R |400m jog|)
Tirsdag 24/5 AE: 1600|4| + 2 x 1200 |3½| + 2 x 800 |2½|
Onsdag 25/5 BT (Skive): 800m / 3000m
Torsdag 26/5 AK: 3 x Riis Skov løbets rute med mulighed for afkortning T |3|
En mulighed for at blive fortrolig med den noget kringlede rute
inden lørdagens løb!
Lørdag 28/5 Riis Skov løbet årgang 102
Tirsdag 31/5 AE: 6’ – 5’ – 4’ – 3’ – 2’ – 1’ |1’ med opsamling|: Pace gående fra 10k – 1500m
Torsdag 2/6 AK: Ud/hjem fra skiltet: 3 – 4 x 5/5 T |2|
Lørdag 4/6 HT: 3 – 5 x (2 x 200 R |200m jog| + 800 R |400m jog|)

 

LTØ: Løbetekniske øvelser (forbedre løbeøkonomi)

AE: Aerob effekt (VO2-max)

AK: Aerob kapacitet (udholdenhed / tærskeltræning)

PT: Produktionstræning (anaerob effekt – stimulere og forbedre den anaerobe omsætning)

TT: Tolerance træning (anaerob kapacitet, dvs. “tilvænning” af arbejde ved ophobning af affaldsstoffer)

HT: Hastighedstræning (korte intervaller hvor pausen kan justeres således de kan løbes som AE eller PT/TT pas, men med fokus på teknikken)

 

E, M, T, I, R, F refererer til løbepace (endurance, marathon, threshold, interval, reps, fast) – find dine tempi her baseret på din seneste konkurrencetid: http://www.loebesiden.dk/beregn_tid.php

 

Pause imellem intervaller angives i | |. F.eks. betyder ”2 x ud/hjem 4/4 T |2|” at der løbes 2 gange 4 min ud og 4 min hjem i T pace, med 2 minutters pause (imellem de 2 gange).

Vel mødt J

/Nikolaj og Peter

Mellem/lang (bane fase I)

 

Tirsdag 15/3 Åkrogen Fase I uge 1 – 3: Fokus – E  pace løb
Torsdag 17/3 Engsøen
Lørdag 19/3 CC6: DM kort cross
Tirsdag 22/3 Riis Skov rundt
Torsdag 24/3 Aarhus Nord runden
Lørdag 26/3 Riis Skov rundt + udvidet LTØ (Vejlby)
Tirsdag 29/3 Tur sydpå
Torsdag 31/3 Riis Skov rundt + udvidet LTØ (Vejlby)
Lørdag 2/4 Vi løber fra Aarhus Stadion kl. 10:30: Bækhusturen
Tirsdag 5/4 Riis Skov rundt + 2 x 3 bakkespurter |SP 4’| (djævlebakken) Fase I uge 4 – 6: Fokus – E  pace løb og bakkespurter
Torsdag 7/4 Åkrogen àVRI hallen à Vejlby + udvidet LTØ (Vejlby)
Lørdag 9/4 10 km E + 3 x 3 bakkesprints (rampen VRH) |SP 4’| + 3-4 km E
Tirsdag 12/4 Engsøen med 6 x strides (30”)
Torsdag 14/4 8 km E + udvidet LTØ (Vejlby) + 3 x 3 bakkesprints (rampen VRH) |SP 4’| + 5-6 km E
Lørdag 16/4 Vi løber fra Aarhus Stadion kl. 10:30: Bækhusturen med indlagte bakkespurter
Tirsdag 19/4 Åkrogen -> VRI hallen -> Vejlby + udvidet LTØ (Vejlby)
Torsdag 21/4 Engsøen med 6 x strides (30”)
Lørdag 23/4 Vi løber fra Aarhus Stadion kl. 10:30: Bækhusturen med indlagte bakkespurter

LTØ: Løbetekniske øvelser (forbedre løbeøkonomi)

AE: Aerob effekt (VO2-max)

AK: Aerob kapacitet (udholdenhed / tærskeltræning)

PT: Produktionstræning (anaerob effekt – stimulere og forbedre den anaerobe omsætning)

TT: Tolerance træning (anaerob kapacitet, dvs. “tilvænning” af arbejde ved ophobning af affaldsstoffer)

HT: Hastighedstræning (korte intervaller hvor pausen kan justeres således de kan løbes som AE eller PT/TT pas, men med fokus på teknikken)

 

E, M, T, I, R, F refererer til løbepace (endurance, marathon, threshold, interval, reps, fast) – find dine tempi her baseret på din seneste konkurrencetid: http://www.loebesiden.dk/beregn_tid.php

 

Pause imellem intervaller angives i | |. F.eks. betyder ”2 x ud/hjem 4/4 T |2|” at der løbes 2 gange 4 min ud og 4 min hjem i T pace, med 2 minutters pause (imellem de 2 gange).

Vel mødt J

/Nikolaj og Peter

SPÆNDENDE FOREDRAG OM LØBESKADER

Tirsdag d. 17/11 kl. 19:30 i klublokalet

 

Vidste du, at 1/3 af alle danskere løber, og hele 85% af disse udvikler en skade i løbet af et år!

 

Kom og hør lidt omkring den nyeste viden om løbeskader fortalt på en sjov og inspirerende måde af Mads Münster Karlsson.

 

Du bliver tit fortalt, at du skal lytte til din krop. Men hvis du først stopper, når det gør ondt, tyder meget på, at det er for sent! Lær hvad lige netop DU kan gøre, så du løber med en mindre risiko for at udvikle en løbeskade.

 

Mads vil komme ind på de forskellige behandlingstyper, der er bevis for virker, ved de hyppigste løbeskader som achillessenebetændelse, svangsenebetændelse, løberknæ, springerknæ, skinnebensbetændelse samt de hyppigste skader ved børn og unge.

 

Kort om Mads Münster Karlsson:

Mads er 31 år og passioneret subeliteløber, tidligere Ironman og landsholdsduathlet. Han er læge med speciale indenfor gigtsygdomme og idrætsmedicin. Han har behandlet og arbejdet med alt fra nybegyndere, supermotionister, stortalenter til OL-guldvindere.

 

Tilmelding for medlemmer af Aarhus Fremad Atletik her:

https://docs.google.com/forms/d/1KHsNWT8IrnrrFLDqtTmrWJPZ3K2wazF95wQ9UU_AU6Y/viewform?usp=send_form

Gul rute klubmesterskab lørdag d. 8. november kl. 11

Gul rute klubmesterskab lørdag d. 8. november kl. 11

Lørdag d. 8. november kl. 11 afholder vi det traditionsrige klubmesterskab på den klassiske og velkendte rundstrækning i Riis Skov.

Det skal understreges at klubmesterskabet er for alle i klubben, hvad enten man er interesseret i selve konkurrencen og måske ligefrem går efter at vinde (eller i hvertfald slå sine nærmeste klubrivaler) eller blot vil bruge løbet som en mulighed for at få rundet sæsonen af med et løb rundt i Riis Skov i godt selskab.

Sidste år blev der løbet rigtig stærkt på Gul rute. Asger Dalsgaard satte ny klubrekord i et vildt sololøb i tiden 14.08 og Lærke kom ind på en tredjeplads på kvindernes Gul rute rangliste i tiden 17.29. Asger har meldt offensivt ud, at målet i år er en tid under 14 minutter og mon ikke også kvinderne har et godt bud på en hurtig vindertid.

I år er præmiebordet udvidet en smule udover den traditionelle citronmåne:

  1. plads M/K: Citronmåne + 1 flaske vin eller 3 øl/vand til julefrokosten d. 20. december
  2. plads M/K: 1 flaske vin eller 3 øl/vand til julefrokosten d. 20. december
  3. plads M/K: 1 øl/vand til julefrokosten d. 20. december

Og som en ekstra lille ting i år er der også en konkurrence, som slet ikke handler om at løbe hurtigst:

Den løber, som gennemfører Gul Rute i det mest autentiske  og flotte vintage-løbetøj vinder 1 flaske vin eller 3 øl/vand til julefrokosten d. 20. december*

Tidtagningen bliver med vores strimmelur og vi prøver at holde afviklingen af løbet så enkel så mulig.

Dog har vi brug for frivillige til følgende opgaver:

  • 2 frivillige, som kan stå ved passagen over vejen efter broen
  • 3-4 assistenter i målområdet, som kan hjælpe med registrering af tid og diverse småopgaver
  • Fotograf(er): Jeg har et kamera, man gerne må låne
  • Evt cykel foran feltet: Her er en god mountainbike nok en nødvendighed, hvis man skal med op ad Djævlebakken.
  • Hvis der er en, som vil bage en kage, ville det også være fremragende.

Giv besked pr. mail: nikolajbauerandersen@gmail.com eller via begivenheden på Facebook, hvis du vil hjælpe med!

NB: Løbet skydes i gang kl. 11, så sørg for at have varmet op inden da. Frivillige mødes en halv time inden start.

*Dommerpanelet er vores formand, Anders Iversen, og undertegnede. Med vintage menes gammelt løbetøj og sko, helst fra før årtusindeskiftet, hvis nogen er så heldige at have noget af det liggende. Men brug fantasien og overrask dommerpanelet.

Mvh Nikolaj Bauer Andersen

Logo_Aarhus_Fremad_Atletik

Åbne klubbanemesterskaber – resultatliste

RESULTATLISTE

Aarhus Fremad Atletiks åbne klubbanemesterskaber på Viby Stadion (Skanderborgvej 224, 8260 Viby) torsdag d. 4/9 kl. 17:30.

1500m
Placering Resultat Navn Årgang Forening
1 03.54,4 Jens Søndergaard Jensen 1986 AGF Atletik
2 04.14,8 Alexander le Fevre Johansen 1988 Aalborg AM
3 04.15,2 Morten Rødgaard-Hansen 1990 Aarhus Fremad Atletik
4 04.19,2 Magnus Nyman Hall 1999 Aarhus 1900
5 04.25,1 Lasse Høj Høstrup 1994 AGF Atletik
6 05.13,2 Solveig Maribo 2000 AGF Atletik
7 05.37,2 Anna Møller Larsen 2000 AGF Atletik
5000m – heat 1
Placering Resultat Navn Årgang Forening
1 15.07,5 Thorkild Sundstrup 1980 Aarhus Fremad Atletik
2 15.15,6 Asger Dalsgaard 1992 Aarhus Fremad Atletik
3 15.43,4 Nikolaj Bauer Andersen 1973 Aarhus Fremad Atletik
4 16.07,6 Daniel Vestergaard 1980 Aarhus Fremad Atletik
5 16.16,4 Simone Glad 1990 Odense Atletik
6 16.17,1 Kasper Skov 1992 Odense Atletik
7 16.45,1 Esben Hornum 1989 AGF Atletik
8 16.57,1 Sebastian Matz Nielsen 1992 Aarhus Fremad Atletik
9 17.02,8 Jonas Kvottrup Nielsen 1992 AGF Atletik
10 17.13,2 Jesper Trige 1982 AGF Atletik
DNS —- Kåre Kildall Rysgaard 1976 Aarhus Fremad Atletik
5000m – heat 2
Placering Resultat Navn Årgang Forening
1 17.33,7 Søren Østergaard 1966 AGF Atletik
2 17.56,1 Malthe Brændholt Sørensen 1990 Aarhus Fremad Atletik
3 18.35,8 Lise Kandborg Sørensen 1985 AGF Atletik
4 19.03,0 Niels Gadegaard 1988 Aarhus Fremad Atletik
5 19.03,4 Jens Krogh 1967 Aarhus Fremad Atletik
6 19.10,0 Louise Jung Nørgaard Jensen 1978 Aarhus Fremad Atletik
7 19.37,5 Katrine Borg Houlberg Thomsen 1984 Aarhus Fremad Atletik
8 19.47,3 Lene Kathrine Duus 1976 AGF Atletik
9 19.51,2 Jesper Overgaard Andersen 1963 AGF Atletik
10 19.58,0 Lars Ljungqvist 1964 Aarhus Fremad Atletik
11 20.02,1 Simon Møller 1986 Aarhus Fremad Atletik
12 20.55,1 Anna Bystrup Jacobsen 1988 AGF Atletik
13 20.56,1 Leonard Davies 1960 Aarhus Fremad Atletik
14 22.00,6 Randi Schmidt 1991 AGF Atletik

 

 

Om løbe- og atletikklubben

Aarhus Fremad Atletik er den hyggelige løbe- og atletikklub , som træner fra Riisvang Stadion få hundrede meter fra Riis Skov. For voksne har klubben et løbetilbud, mens der er hold for børn i atletik.(Se kort)
Klubben har over 100 års erfaring i at skabe et godt træningsmiljø både for eliteløbere og motionister.

Mød os på Facebook

Er du allerede medlem kan du blive optaget i vores interne Facebookgruppe her. Meget kommunikation foregår på Facebook, så det er et godt sted at være.

Kontakt

Bestyrelse@aarhusfremad.com
Fremads Facebook-side

Træningstider
Mellem/lang: Tirsdag + torsdag klokken 17.15, lørdag klokken 10.15 fra Riisvangen.

FIT: Mandag + torsdag klokken 17.15 fra Riisvangen.

Børneatletik: Mandag + onsdag klokken 16.45-18.00, fredag klokken 16.30-18.00.

Sponsorer og samarbejdspartnere

Tækker Group
Aarhus Motion
Skovbakken
Trimtex

Run, Forrest, Run!

Vi ses til træning!

Copyright 2019 © Forza Fremad