Mellem/lang (fase IV)

 

Tirsdag

21/2

LTØ + Skejbyvej: 3 x ud/hjem (når hurtigste løber vender) T |1’20| + 3 x 1000m I |3| + 4 x 200m R |200m jog|

Nordic + Core H

Torsdag

23/2

Lysløjpen (multifacetteret)

Lørdag

25/2

LTØ + 3 x rød rute |2| T

Hjalmar

—-

Løb i morgen: Rolig tur i Riis Skov med 4 – 6 strides

Søndag

26/2

Vinterløb – Aarhus Motion (Brabrand) – fartholder/test

Tirsdag

28/2

LTØ + Vejlby Stadion 4 x 200 |200 jog| R + 2 x Købmandsrunde fra stadion (ca. 2k) 10k pace |3 min jog| + 2 x 400 |200 jog| R

Nordic + Core H

Torsdag

2/3

Nordlandsvej (multifacetteret)

Lørdag

4/3

Cross Nationals 4. runde: Lang cross 8km (F) / 10 km (M)

—-

LTØ + 2 x 5/5 ud/hjem fra skiltet |2| T + 4 x Bunker |3½I I + 2 x Ferdinans’ S |jog tilbage| R

Hjalmar

Søndag

5/3

Cross Nationals 5. runde: Hold kort cross 3 x 4 km stafet

—-

Søndagstur – vi mødes kl. 10:30 ved indgang F (Skovbakken)

Tirsdag

7/3

LTØ + Føter’n: 2 x 5/5 |2| T + 3 x start til bom (ca. 400m) |jog til start| R + 2 x 3/3 |1| T fra Blåhøjen

Nordic + Core H

Torsdag

9/3

Købmandsrunden (multifacetteret)

Lørdag

11/3

Gul Rute Mesterskab 2016 – better late than never J

Hjalmar

Søndag

12/3

Søndagstur – vi mødes kl. 10:30 ved indgang F (Skovbakken)

Tirsdag

14/3

LTØ + Vejlby Stadion: 3-4 x 2000m 10 k pace |3 min jog| + 1 x 1000m all out

Nordic + Core H

Torsdag

16/3

Lysløjpen (multifacetteret)

Lørdag

18/3

LTØ + Vejlby Stadion: 4 x 200m |200m jog| R + 4 x 1000m |3| I + 2 x 400m |400m jog| R

Hjalmar

—-

Løb i morgen: Rolig tur med 4 – 6 strides

Søndag

19/3

Vinterløb – Aarhus Motion (Hermans) – fartholder/test

Tirsdag

21/3

LTØ + Vejlby Stadion: 6-8 x 1000m 10 k pace |1½| + 1 x 1000m all out

Nordic + Core H

Torsdag

23/3

Nordlandsvej (multifacetteret)

Lørdag

25/3

LTØ + 3 – 4 x 5/5|2| T (fra skiltet i Riis Skov)

Nordic + Hjalmar

Søndag

26/3

Søndagstur – vi mødes kl. 10:30 ved indgang F (Skovbakken)

Tirsdag

28/3

LTØ + 3 x købmandsrunden 10k pace |2 min jog| + 4 x 200m R (stien ved ViaVia)

Nordic + Core H

Torsdag

30/3

Rolig tur i Riis Skov med 4 – 6 lette strides

Lørdag

1/4

DM 10km landevej

Søndag

2/4

Vinterløb – Aarhus Motion (Ceres Park) – fartholder/rest. jog

Tilmelding

Egå Engsø rundt

Kontakt

Bestyrelse@aarhusfremad.com
Fremads Facebook-side

Træningstider

Mellem/lang: Tirsdag + torsdag klokken 17.15, lørdag klokken 10.15 fra Riisvangen.

FIT: Mandag + torsdag klokken 17.15 fra Riisvangen.

Børneatletik: Mandag + onsdag klokken 16.45-18.00, fredag klokken 16.30-18.00. 

Aarhus Fremad Atletik - Copyright 2017 © All Rights Reserved