11629

COPENHAGEN HALF MARATHON

11629
Kære Klubmedlem

Søndag d. 18. sepember er der løbefest i København, og vi vil gerne arrangere en fællestur for alle klubbens medlemmer.
Aarhus Fremad lejer en bus som kører fra Riisvangen stadion samme morgen, og hjem igen samme eftermiddag. 

Hvis du har optjent 6 point via frivilligt arbejde, kan dine point bruges til denne tur. Har du ikke point er der en egenbetaling på 150 kr. Det er desværre ikke muligt at blande point og egenbetaling.

For tilmelding bedes I sende en mail til mig (laerkemikkelsen@hotmail.com) med følgende oplysninger:

For- og efternavn:
Fødselsdato:
Postnummer
By
email
mobilnummer
Forventet sluttid
Antal gennemførte marathons (ca).

Jeg skal have din email SENEST ONSDAG D. 24. AUGUST.

Håber at rigtig mange har lyst, tid og energi til at støtte op og komme med på denne tur, så vi kan få endnu en fantastisk hyggelig fælles løbeoplevelse i Fremad-regi 🙂

 
God sommer!
nikolaj

Tilst Løberne præsenterer for første gang Tilst Løbet

Den 28/5 2016 kl. 11:00 afholder Tilst Løberne for første gang nogen sinde ”Tilst Løbet”.
Der findes som alle ved efterhånden rigtig mange motionsløb, men det særlige ved dette løb er:
- Afholdes sammen med ravnerok festen – den årlige bydels fest
- Meget billigt tilmeldings gebyr på kr. 50,-
- En familievenlig rute
- Mange offiocials til at sikre ruten
- Samarbejde med de omkringliggende løbeklubber

Desuden kan vi sige at:
- Løbet er 5km langt

Kom og oplev hele stemningen omkring Tilst Løbet og bydelsfesten Ravnerok. Vi sørger for:
- God stemning
- Opvarmning
- Tidstagning
- Vand og frugt
- Kort sagt en løbefest
- 1,2 og 3. præmier til de hurtigste drenge/mænd og piger/kvinder
- Sponsorgaver på startnummeret til de heldige

Vi har også inviteret nogle helt unge løbere fra Tilst Skole.

Læs mere om løbet på www.facebook.com/tilstrun tilmelding på tilstrun.billet.dk. Print selv billetten skal
medbringes på løbsdagen- og ombyttes til startnummer.

Kærlig hilsen

Tilst Løberne

141545974697144700_resized

Resultater fra Gul Rute Mesterskab 2014

 

Resultatliste for Gul Rute Mesterskab d. 8/11/2014 kl. 11:00:

 

1.

Asger Dalsgaard

13:39

2.

Thorkild Sundstrup

14:13

3.

Daniel Vestergaard

14:29

4.

Morten Rødgaard-Hansen

14:42

5.

Jens Hæstrup Krogh

15:19

6.

Morten Villadsen

16:02

7.

Rene Vinter Olsen

16:54

8.

James Fernandez

17:05

9.

Lærke Mikkelsen

17:13

10.

Helene Svane

17:18

11.

Louise Jung

17:32

12.

Katrine Borg Thomsen

17:35

13.

Rakel F. Johansen

17:55

14.

Jan Svejstrup

18:52

15.

Jørn Holbæk

21:39

16.

Mette Væggerby

22:08

Logo_Aarhus_Fremad_Atletik

Åbne klubbanemesterskaber - resultatliste

RESULTATLISTE

Aarhus Fremad Atletiks åbne klubbanemesterskaber på Viby Stadion (Skanderborgvej 224, 8260 Viby) torsdag d. 4/9 kl. 17:30.

1500m
Placering Resultat Navn Årgang Forening
1 03.54,4 Jens Søndergaard Jensen 1986 AGF Atletik
2 04.14,8 Alexander le Fevre Johansen 1988 Aalborg AM
3 04.15,2 Morten Rødgaard-Hansen 1990 Aarhus Fremad Atletik
4 04.19,2 Magnus Nyman Hall 1999 Aarhus 1900
5 04.25,1 Lasse Høj Høstrup 1994 AGF Atletik
6 05.13,2 Solveig Maribo 2000 AGF Atletik
7 05.37,2 Anna Møller Larsen 2000 AGF Atletik
5000m - heat 1
Placering Resultat Navn Årgang Forening
1 15.07,5 Thorkild Sundstrup 1980 Aarhus Fremad Atletik
2 15.15,6 Asger Dalsgaard 1992 Aarhus Fremad Atletik
3 15.43,4 Nikolaj Bauer Andersen 1973 Aarhus Fremad Atletik
4 16.07,6 Daniel Vestergaard 1980 Aarhus Fremad Atletik
5 16.16,4 Simone Glad 1990 Odense Atletik
6 16.17,1 Kasper Skov 1992 Odense Atletik
7 16.45,1 Esben Hornum 1989 AGF Atletik
8 16.57,1 Sebastian Matz Nielsen 1992 Aarhus Fremad Atletik
9 17.02,8 Jonas Kvottrup Nielsen 1992 AGF Atletik
10 17.13,2 Jesper Trige 1982 AGF Atletik
DNS ---- Kåre Kildall Rysgaard 1976 Aarhus Fremad Atletik
5000m - heat 2
Placering Resultat Navn Årgang Forening
1 17.33,7 Søren Østergaard 1966 AGF Atletik
2 17.56,1 Malthe Brændholt Sørensen 1990 Aarhus Fremad Atletik
3 18.35,8 Lise Kandborg Sørensen 1985 AGF Atletik
4 19.03,0 Niels Gadegaard 1988 Aarhus Fremad Atletik
5 19.03,4 Jens Krogh 1967 Aarhus Fremad Atletik
6 19.10,0 Louise Jung Nørgaard Jensen 1978 Aarhus Fremad Atletik
7 19.37,5 Katrine Borg Houlberg Thomsen 1984 Aarhus Fremad Atletik
8 19.47,3 Lene Kathrine Duus 1976 AGF Atletik
9 19.51,2 Jesper Overgaard Andersen 1963 AGF Atletik
10 19.58,0 Lars Ljungqvist 1964 Aarhus Fremad Atletik
11 20.02,1 Simon Møller 1986 Aarhus Fremad Atletik
12 20.55,1 Anna Bystrup Jacobsen 1988 AGF Atletik
13 20.56,1 Leonard Davies 1960 Aarhus Fremad Atletik
14 22.00,6 Randi Schmidt 1991 AGF Atletik

 

 

På vej mod mål(et) - Foredrag med ultraløberen Henrik Leth Jørgensen

Hvad tænker du, hvis nogen spørger dig, om du vil løbe 240 km på en weekend? Hvad så når du erfarer, det i virkeligheden er 297 km? Min første tanke:

“Det lyder spændende! Og lidt vildt!”

 - Men ikke vildt nok til at sige nej…

Henrik Leth Jørgensen gæster Aarhus Fremad Atletik og fortæller om sine vilde oplevelser tirsdag d. 18. februar kl. 19:30.

Henrik løb på Hærvejsløbet 2013 i alt 246 km på to dage, og vil i sit foredrag fortælle om forberedelserne dertil, og tage os med på en rejse gennem løbeoplevelser, sure træningstimer, fantastiske naturoplevelser og meget mere.

I kommer også med bag om personen, der har gennemført adskillige internationale extremløb og adventure races og fortsat forsøger at bilde sig selv ind, at han helt er normal.

Foredraget tager godt en time og efterfølgende er der mulighed for spørgsmål og snak.

 

Der vil være mulighed for at bestille sandwich til aftensmaden mellem træning og foredrag.

Mere info om Henrik findes på hans hjemmeside: http://udafkomfortzonen.dk/

Egå Engsø Rundt 2013: Resultater og foto

Tak til alle deltagere i Egå Engsø Rundt 2013. Her kommer de resultater, som I ikke kan løbe fra! I hvert fald ikke til løbet i år, men vi håber meget at I har lyst til at bakke op om Egå Engsø Rundt næste påske og 7-9-13 sætte personlige rekorder der, hvis det glippede denne gang på grund af smattede veje og andre undskyldninger. Se foto fra løbet herunder:


Vinderne af Egå Engsø Rundt 2013 er:


5 KM:

Nr. 1 Thorkild Sundstrup (Aarhus Fremad Atletik) 15.41 efterfulgt af Aladdin Bæuharia
Nr. 1 Vibeke Houlberg 18.29 skarpt forfulgt af Nanna Bagger på andenpladsen
Marika Hvoldal Kristensen blev hurtigste barn i 19.07, mens Jakob Nissen Nielsen blev hurtigste dreng

10 KM
Jens Krogh (Aarhus Fremad Atletik) blev hurtigste herrer i 35.36, mens andenpladsen gik til Andreas Dam
Anne Mette Kleis Christoffersen vandt kvindernes 10 km med Ulla Binderup Jacobsen som nummer to

Se alle resultater herunder:

Tryk på fanebladene mænd, kvinder, børn og distance for at sortere i resultaterne

Kontakt

Bestyrelse@aarhusfremad.com
Fremads Facebook-side

Træningstider
Mellem/lang: Tirsdag + torsdag klokken 17.15, lørdag klokken 10.15 fra Vejlby Centervej 53

FIT: Mandag + torsdag klokken 17.15 fra Risvangen.

Børneatletik: Mandag og torsdag kl 17-18.15 fra Vejlby Centervej 53.

Sponsorer og samarbejdspartnere

Tækker Group
Aarhus Motion
Skovbakken
Trimtex

Run, Forrest, Run!

Vi ses til træning!

Copyright 2019 © Forza Fremad